Polska posiada zróżnicowaną gamę rzek i jezior, które oferują szeroką ofertę doświadczeń kajakowych. Od wolno płynących, po szybkie, rwące rzeki. Każdy miłośnik kajaków znajdzie tu coś dla siebie.
Kajaki to świetny sposób na odkrywanie naturalnego piękna Polski. Wiele rzek i jezior jest otoczonych malowniczymi krajobrazami i różnorodną przyrodą, co sprawia, że kajakarstwo jest wyjątkowym i ekscytującym sposobem na poznanie przyrody i spędzenie z rodziną czasu na łonie natury.
Spływ kajakowy Biebrzą
Biebrzański Park Narodowy w Polsce, przez który przepływa rzeka Biebrza, znany jest z pięknej i różnorodnej przyrody. Spływy kajakowe rzeką dają możliwość poznania parkowych mokradeł, lasów i łąk, a także zobaczenia wielu różnych gatunków ptaków i innych dzikich zwierząt. Park jest domem dla wielu unikalnych zwierząt, w tym żubrów, bobrów, łosi i rysi. Bagna Biebrzańskie są również jednym z najważniejszych obszarów obserwacji ptaków w Europie, na tym terenie odnotowano ponad 260 gatunków ptaków.
Szczególne znaczenie mają tereny podmokłe parku, które są jednymi z najbardziej dziewiczych i nietkniętych w Europie. Bagna Biebrzańskie są również jednym z najważniejszych obszarów obserwacji ptaków w Europie. Na terenie parku znajduje się kilka szlaków turystycznych, które umożliwiają zwiedzającym poznanie zróżnicowanego krajobrazu i dzikiej przyrody. Wyjątkową atrakcją jest spływ kajakiem Biebrzą pośród tych pięknych i dziewiczych okoliczności przyrody. Obszar ten znany jest z mokradeł, torfowisk i popularnych bagien. Bagna Biebrzańskie dzielą się na 4 obszary:
- bagna „Wizna i Biel”, znane jako Grądy — Woniecko — poza parkiem narodowym.
- basen południowy (dolny), czyli teren od mostu koło Wizny do mostu koło Osowca. Dolina Biebrzy ma tu szerokość do 15 km. To właśnie ten obszar uznawany jest za najbardziej naturalny i dziki, należą do niego bagno Ławki oraz Bagno Podlaskie.
- basen środkowy – dolina Biebrzy od mostu w Osowcu aż po Kanał Augustowski, z pięknymi lasami koło Woźnej wsi. Tutaj warto odwiedzić również rezerwat Czerwone Bagno. Poziom wody jest tu niski, występują wydmy i przesuszone torfowiska.
- basen północny (górny) – od Kanału Augustowskiego do Sztabina. Dolina się tu zwęża i ma od 1 do 3 km, ale malowniczy krajobraz tworzą wzgórza morenowe.
Czarna Hańcza – od Suwalskiego Parku Krajobrazowego po Augustów
Czarna Hańcza jest największą rzeką Suwalszczyzny o długości 142 km – w tym na terenie Polski leży 108 km. Jej źródła znajdują się na Pojezierzu Wschodniosuwalskim, a biegnie przez ciekawe tereny z unikatowymi walorami krajobrazowymi, geologicznymi, historycznymi i etnograficznymi. W górnym biegu rzeka jest wartka, a zlewnia została ukształtowana przez zlodowacenie bałtyckie. Rzeka przepływa przez Suwalski Park Krajobrazowy, dolinę ,,Gaciska”. Na drodze jej przepływu znajduje się ciekawa atrakcja geologiczna – największe w Europie głazowisko Bachanowo, a także miasto Suwałki oraz Wigierski Park Narodowy i Puszcza Augustowska. Na tym odcinku znajdują się liczne ostoje bobrów. Czarna Hańcza kończy swój bieg w jeziorze Wigry.
Spływy kajakowe na rzece Czarna Hańcza to popularna forma turystyki wodnej w okolicach Augustowa. Są dostępne dwa główne szlaki kajakowe: mała pętla, która trwa około 6 dni i prowadzi przez jezioro Białe, Studzieniczne, Kanał Augustowski, jezioro Serwy, Czarną Hańczą oraz powrót kanałem; oraz duża pętla, która trwa około 8-9 dni i prowadzi przez Rospudę, Bliznę, jezioro Blizno, Wigry, Czarną Hańczą, Rygola i Kanał Augustowski. Istnieje również trzeci szlak kajakowy, który trwa od 4 do 6 dni i prowadzi przez Bryzgło, jezioro Wigry, Czarną Hańczę, Rygola, Kanał Augustowski oraz jeziora do Augustowa. Wzdłuż rzeki są liczne pola biwakowe oraz możliwość zakupu lokalnych produktów spożywczych bezpośrednio nad rzeką. Atrakcją spływu są także śluzy na Kanale Augustowskim.
Gdzie w Polsce na Kajaki? Krutynia — kajaki na Pojezierzu Mazurskim
Rzeka Krutynia jest rzeką znajdującą się na Pojezierzu Mazurskim, która wpływa do Jeziora Bełdany. Jej długość wynosi 99 km, a powierzchnia dorzecza ma 638 km². Rzeka płynie przez rezerwat krajobrazowo-wodno-leśny położony na terenie trzech gmin: Piecki, Mikołajki i Ruciane-Nida. Dolina rzeki jest w wielu miejscach zatorfiona i zabagniona, otoczona jest wzniesieniami morenowymi o urozmaiconej rzeźbie. Nurt rzeki jest wolny, a rzeka tworzy liczne zakola. Bieg Krutyni pod względem hydrologicznym rozpoczyna się na terenach otaczających Jezioro Warpuńskie, jednak zwyczajowo przyjmuje się, że zaczyna się w Jeziorze Krutyńskim i kończy w Jeziorze Bełdany. W swoim biegu rzeka przyjmuje różne nazwy, m.in Sobiepanka, Grabówka, Dąbrówka, Babięcka Struga i Struga Spychowska.
Szlak kajakowy Krutyni jest popularnym miejscem wypraw dla miłośników spływów kajakowych. Trasa rozpoczyna się w Sorkwitach i kończy w miejscowości Ruciane-Nida, przebiegając przez Puszczę Piską i Mazurski Park Krajobrazowy. Szlak ma długość 91 km i przebiega przez wiele jezior i rzek, takich jak Jezioro Lampackie, Rzeka Sobiepanka, Jezioro Borowski Las, Rzeka Babięcka Struga, Jezioro Dłużec, Jezioro Białe, Jezioro Gant, Babięta, Jezioro Zyzdrój Wielki, Jezioro Zyzdrój Mały, Jezioro Spychowskie, Jezioro Zdrużno, Jezioro Mokre, Zgon, Rzeka Krutynia, Krutyń, Krutyński Piecek, Wojnowo, Ukta, Jezioro Gardyńskie, Jezioro Bełdany, Jezioro Nidzkie, i Ruciane-Nida. Jest to doskonała okazja, aby poznać piękno przyrody Pojezierza Mazurskiego i cieszyć się spływem po jednej z najpiękniejszych rzek tego regionu.
Kajaki na Roztoczu. Wieprz i Tanew.
Spływ kajakowy po rzece Wieprz to wyjątkowe doświadczenie dla miłośników przyrody i aktywnego wypoczynku. Rzeka Wieprz posiada naturalny, meandrujący charakter i wolny nurt. W górnym odcinku Wieprza kajakarze napotkają stawy i malownicze tereny, łąki, łęgi, zakrzaczenia wierzbowe, piaskowe mielizny i wysepki. Dolina Wieprzu jest ważnym siedliskiem ptaków i znajduje się w programie Natura 2000. Większość odcinka płynie w oddaleniu od zabudowań, a przystanki pozwalają zwiedzać okolice, takie jak Baranów z tradycją garncarstwa czy Bobrowniki z pięciusetletnim kościołem. Na całej trasie są dobrze oznakowane miejsca do cumowania i odpoczynku.
Spływ kajakowy rzeką Tanew przez wielu uważany jest za jeden z najpiękniejszych i najbardziej urokliwych spływów kajakowych w Polsce, a rzeka Tanew potocznie nazywana jest “Królową Roztocza”. Cała trasa liczy 113 km i charakteryzuje się zachwycającymi zielonymi krajobrazami oraz dziesiątkami małych wodospadów.
Spływ kajakowy rzeką Tanew można rozpocząć od kilku miejscowości, takich jak Narol lub Paary. Są tam trasy dla osób początkujących. Popularny odcinek dla rodzin to Osuchy-Stare Króle, z urokliwymi krajobrazami i spokojnym nurtem.
Spływ kajakowy Bugiem
Gdzie w Polsce na kajaki? A może Bug? Spływy kajakowe Bugiem oferują piękne krajobrazy, jeziora krasowe, tajemnicze lasy i mokradła. Spływy kajakowe organizowane są na granicznym odcinku rzeki, a głównie na szlaku Poleska Dolina Bugu i Bug-Krzna. Można wybrać kilkugodzinne lub kilkudniowe wyprawy kajakowe, wypożyczając wygodne i stabilne kajaki. Jest możliwość wyboru trasy i zobaczenia wodowskazu włodawskiego i trójstyku granic Polski, Ukrainy i Białorusi.
Trasa spływu kajakowego po Bugu granicznym od Wołczyn do Włodawy jest malownicza i popularna. Rozpoczyna się w Wołczynach, gdzie można wypożyczyć kajak. Na początku trasy można zobaczyć piękne plaże, skarpy i usłyszeć śpiew ptaków. W pobliżu drugiego kilometra od Wołczyn znajduje się punkt widokowy. Rzeka płynie przez dolinę z wieloma starorzeczami i Sobiborem. Po stronie ukraińskiej znajduje się wieś Wilszanka i piękna plaża z roślinnością.
Spływ Brdą. Magia Borów Tucholskich.
Brda jest rzeką idealną dla początkujących kajakarzy, posiada łatwy do przepłynięcia szlak i dobrze rozwiniętą infrastrukturę turystyczną, taką jak ośrodki wypoczynkowe i prywatne pola biwakowe. Szlak jest urokliwy, meandrujący wśród lasów i łąk, i oferujący wartki potok otoczony wysokimi brzegami. Górny odcinek rzeki, do jeziora Szczytno, jest mniej dostępny, a tam niezbędny będzie własny namiot.
Dolny odcinek spływu kajakowego Brdą, od Mylofu, charakteryzuje się większym spadkiem rzeki, z wartkim nurtem, ale nadal łatwym z małą dawką adrenaliny. Na tym odcinku, poniżej miejscowości Rytel, zaczynają się piękne lasy sosnowe, a w okolicach Tucholi znajdziemy urokliwy wartki nurt z licznymi bystrzami. Ten rapid nosi nazwę Piekiełko (rezerwat przyrody), a jego zwieńczeniem jest największe i niewątpliwie najpiękniejsze na całej trasie Jezioro Koronowskie, otoczone ze wszystkich stron lasem. Zalew Koronowski ma sporo “wody stojącej”, ale warto go przekroczyć, by dotrzeć do Bydgoszczy i zakończyć swoją przygodę nad Brdą. Przeprawa przez Wenecję Bydgoską będzie z pewnością dodatkową atrakcją.
Gdzie w Polsce na Kajaki? Brdę można zaplanować zarówno na udany weekend, jak i nawet trzytygodniowy wyjazd z eksploracją dopływów.
GŁÓWNE ATRAKCJE:
Równina Charzykowska
Bory Tucholskie
Rezerwat “Przytoń”
Rezerwat “Osada Kormoranów” (spływ kajakowy 39 km)
Zapora Mylf
Ścieżka edukacyjna “Jelenia Wyspa”
Wielki Kanał Brdy
Park Dendrologiczny
Tomasz – włóczykij, miłośnik podróży, twórca. Dzieli się tutaj ciekawymi historiami inspirującymi do podróży, pięknymi miejscami z całego świata. Pasjonat górskich wypraw, fotografii i filmowania. Piękno i różnorodność naszej planety jest czymś, czego warto doświadczyć własnymi zmysłami. Podróżuj i odkrywaj z nami. Misją jest inspirowanie innych do poznawania miejsc i odmiennych kultur z całego świata.