Święto Pracy jest świętem obchodzonym 1 maja w wielu krajach na świecie, w tym w Polsce. Ustanowione jest na cześć ruchów robotniczych i ich walki o lepsze warunki pracy i prawa socjalne. W Polsce jest to dzień wolny od pracy.
Historia, czyli skąd wzięło się Święto Pracy
Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy znany również jako Święto Pracy lub Dzień Pracy, obchodzone jest 1 maja na całym świecie. Ustanowione zostało w 1889 roku przez II Międzynarodówkę w celu upamiętnienia wydarzeń z pierwszych dni maja 1886 roku w Chicago, w Stanach Zjednoczonych, podczas strajku na rzecz wprowadzenia 8-godzinnego dnia pracy. Obecnie jest to dzień, w którym ruch robotniczy na całym świecie celebruje swoje osiągnięcia i wyraża solidarność w walce o lepsze warunki pracy i prawa socjalne. W wielu krajach jest to dzień wolny od pracy.
A jak to było w Polsce? Pierwsze lata obchodów Święta Pracy.
Pierwsze międzynarodowe święto majowe zostało ogłoszone przez paryski kongres II Międzynarodówki w lipcu 1889 roku. Głównym celem było wzmożenie walki o realizację 8-godzinnego dnia pracy, a jednocześnie podkreślenie jedności interesów międzynarodowego proletariatu. Apel Kongresu Paryskiego znalazł podatny grunt w całej Polsce, we wszystkich trzech zaborach. Największy jednak odzew nastąpił w Królestwie Polskim, gdzie świadomość klasowa proletariatu była stosunkowo najwyższa i gdzie ucisk społeczny łączył się ze szczególnie wyrafinowanym uciskiem narodowym ze strony reżimu carskiego. Pierwszy pochód pierwszomajowy w 1890 roku przerósł oczekiwania polskich socjalistów. Odezwa II Proletariatu, wydana w przeddzień 1 maja, głównie dzięki energii i ofiarności Marcina Kasprzaka, wyjaśniała znaczenie tego święta, wskazywała na konieczność walki o 8-godzinny dzień pracy i kończyła się wezwaniem do zjednoczonej akcji. W Warszawie w dniu 1 maja 1890 r. strajkowało ok. 8 tys. robotników; niektóre większe fabryki metalowe zostały zamknięte. Wybitną rolę w zorganizowaniu tej demonstracji odegrał Stanisław Padlewski, przedstawiciel polskiej emigracji socjalistycznej, skupionej wówczas w Szwajcarii.
We Lwowie część robotników opuściła swoje miejsca pracy, a na dziedzińcu ratusza odbyło się zgromadzenie ludowe. Dużą rolę w przygotowaniu święta majowego odegrał Stanisław Kasjusz, przedstawiciel polskiej emigracji socjalistycznej.
W 1891 roku święto majowe w zaborze rosyjskim przygotowały już dwie organizacje socjalistyczne — Drugi Proletariat i Związek Robotników Polskich. W najważniejszych ośrodkach przemysłowych rozpowszechniano 1-majową broszurę agitacyjną. Pojawiły się pierwsze pieśni pierwszomajowe: “Oto nadszedł maj uroczy” i “Ludu roboczy poznaj swą siłę”. Mimo zarządzeń policji i masowych aresztowań, 1 maja 1891 r. w Warszawie i po raz pierwszy w całej prowincji zastrajkowało około 25 tys. robotników. W Żyrardowie święto majowe dało początek czterodniowemu strajkowi, który objął 9 tys. robotników. W Łodzi doszło do incydentu w fabryce Poznańskiego. Fabrykant, spoliczkowany przez jednego z robotników, wezwał na pomoc carskie wojsko. W 1892 roku manifestacja pierwszomajowa w Łodzi zakończyła się starciami z wojskiem.
Święto Pracy po II Wojnie Światowej
Po II wojnie światowej, komuniści, którzy przejęli władzę w Polsce, początkowo starali się nawiązać do przedwojennych obchodów Święta Pracy, ale stopniowo proces odgórnego planowania uroczystości stał się bardziej rygorystyczny i traktowano święto jako państwowe. Obchody tego święta były okazją do manifestacji i parady pracy, a także do celebrowania i propagowania idei komunistycznych. W czasach PRL uroczystości te miały charakter masowej manifestacji i były jednym z ważniejszych wydarzeń politycznych roku. W latach 80. nielegalne demonstracje pierwszomajowe organizowała podziemna Solidarność w opozycji do oficjalnych obchodów.
Święto pracy dzisiaj
Obecnie w Polsce 1 maja obchodzone jest jako Święto Pracy, jednak jego charakter jest bardziej spontaniczny i wielonurtowy. Różne organizacje lewicowe i związki zawodowe organizują swoje uroczystości i demonstracje, które często towarzyszą piknikom, konferencjom i koncertom muzycznym. W ten dzień w wielu miastach w Polsce odbywają się różnego rodzaju uroczystości, które są zarówno oficjalne, jak i nieformalne.
Święto Pracy – długi weekend
W Polsce w dniach 1-3 maja, poza wspomnianym już Międzynarodowym Dniem Solidarności Ludzi Pracy mamy okazję do obchodzenia Święta Flagi oraz wyjątkowo ważnego święta upamiętniającego Konstytucję 3 Maja.
2 maja to Święto Flagi, które upamiętnia ustanowienie w 1919 roku flagi państwowej. W tym dniu na terenie całego kraju organizowane są uroczystości i defilady, a także zawody sportowe i imprezy plenerowe. Jeszcze bardziej uroczyście obchodzimy Święto Narodowe Trzeciego Maja. Konstytucja 3 Maja to nazwa nadana ustawie z dnia 3 maja 1791 roku, która stanowiła pierwszą w Europie i drugą na świecie konstytucję zdefiniowaną jako prawny akt zasadniczy regulujący ustrój państwa.
Długi weekend jest okazją do wypoczynku, rodzinnych i przyjacielskich spotkań, wycieczek oraz do uczestnictwa w różnego rodzaju imprezach kulturalnych i rekreacyjnych.
Gdzie na majówkę bez tłumów?
Polacy w tym czasie zazwyczaj tłumnie ruszają zwiedzać piękne zakątki naszego kraju. Przedstawiamy kilka propozycji, gdzie spędzić ten czas bez ogromnych tłumów:
Beskid Niski
Łagodne góry, z pięknymi łąkami, ciszą spokojem. Z bogatą historią, drewnianymi łemkowskimi cerkwiami i Magurskim Parkiem Narodowym.
Bory Tucholskie
To jeden z największych kompleksów leśnych w Polsce, położone w północno-zachodniej części kraju. To popularne miejsce wypoczynku i turystyki, oferujące wiele atrakcji turystycznych, w tym: szeroką gamę szlaków turystycznych, w tym pieszych i rowerowych, to także wspaniałe miejsce dla miłośników przyrody, z rezerwatem Bagno Grzybna czy Rezerwatem przyrody Bór Chrobotkowy.
Podlasie
Zachwyci pięknymi krajobrazami i różnorodnością kulturową. W okolicach Augustowa znajdują się malownicze jeziora i lasy, które są idealne do spacerów i wędrówek. W Puszczy Białowieskiej można podziwiać niezwykłe gatunki roślin i zwierząt, w tym żubry i jelenie. W okolicach Białegostoku spotkamy m.in. tradycyjne wsi z drewnianymi chałupami. Szczególnie warto odwiedzić ,,Krainę Otwartych Okiennic”.
Góry Izerskie
Pasmo górskie położone w południowo-zachodniej Polsce i na Słowacji. Są one częścią Sudetów i wyróżniają się łagodnymi formami i krajobrazami. Na terenie Gór Izerskich znajdują się ciekawe szlaki piesze i warte odwiedzenia: Wysoka Kopa – 1126 m – najwyższy szczyt Gór Izerskich i popularny punkt wyjścia na wędrówki oraz Polana Jakuszycka.
O ile temperatura pozwoli, dobrym pomysłem na majówkę jest wyprawa na kajaki.
Jeśli interesują Cię ciekawe spływy kajakowe na terenie Polski i zastanawiasz się, gdzie na kajaki w Polsce zajrzyj do artykułu: https://traveldreams.pl/gdzie-w-polsce-na-kajaki/
Tomasz – włóczykij, miłośnik podróży, twórca. Dzieli się tutaj ciekawymi historiami inspirującymi do podróży, pięknymi miejscami z całego świata. Pasjonat górskich wypraw, fotografii i filmowania. Piękno i różnorodność naszej planety jest czymś, czego warto doświadczyć własnymi zmysłami. Podróżuj i odkrywaj z nami. Misją jest inspirowanie innych do poznawania miejsc i odmiennych kultur z całego świata.