pieninski park narodowy

Pieniński Park Narodowy — co warto zobaczyć w najstarszym Polskim Parku Narodowym

Pieniński Park Narodowy jest unikalnym miejscem, które zachwyca swoim pięknem i bogactwem flory i fauny. Przełom rzeki Dunajec tworzy wspaniałe krajobrazy, które spokojnie zajmą wysokie miejsce na liście najpiękniejszych miejsc w Polsce.

Zachwyci spacer na Trzy Korony, 1100 gatunków roślin, bogata fauna a wszystko to w najstarszym i najliczniej odwiedzanym, biorąc pod uwagę powierzchnię, parku narodowym w Polsce.

👉 Jeśli odwiedzasz Pieniny zimą, skorzystaj również z uroku pobliskich Tatr, kliknij i zobacz nasz artykuł o tym, jakie atrakcje czekają na Ciebie na Podhalu Zimą!

trzy korony pieniny

Gdzie leży Pieniński Park Narodowy?

Pieniński Park Narodowy to park narodowy znajdujący się w województwie małopolskim, nad malowniczo meandrującą wśród wzgórz rzeką Dunajec. W sąsiedztwie jeziora Czorsztyńskiego oraz miejscowości Krościenko nad Dunajcem i Szczawnica. Park został utworzony 1 czerwca 1932 roku jako pierwszy park narodowy w Polsce i obejmuje niezwykle wartościowe obszary, takie jak Masyw Trzech Koron, Pieniny Czorsztyńskie, Pieninki i Pieniński Przełom Dunajca, a także Zielone Skałki z Pienin Spiskich. Pieniny graniczą od południa z pasem Magury Spiskiej, od północy z Gorcami i Beskidem Sądeckim, zaś od zachodu z Kotliną Orawsko-Nowotarską oraz Pogórzem Spisko-Gubałowskim. Park rozciąga się na długości ok. 30 km na wschód od przełomu Białki.

Pieniny mapa

Pieniński Park Narodowy mapa

Spływ Dunajcem w Pieninach

Spływ Przełomem Dunajca to jedna z największych atrakcji turystycznych regionu i jedna z najpiękniejszych atrakcji europejskich. Trasa spływu ma 15 km długości i trwa około 2 godziny. Organizowany jest przez Polskie Towarzystwo Flisaków Pieńskich. Początkowa przystań znajduje się w Kątach i została wybudowana w latach 1975-1976. Po drodze do przystani możemy podziwiać pienińskie obrazy geologiczne. Udział w spływie nie wymaga specjalnego przygotowania, ale warto mieć dodatkowe okrycie wierzchnie, ponieważ może być chłodno.

Tratwa flisacka składa się z pięciu drewnianych czółen, które są wymoszczone gałązkami drzew i pozwalają na przewiezienie 10 dorosłych osób. Sterowanie odbywa się za pomocą żerdzi. Trasa spływu pokonuje 36-metrowy spadek i jest kierowana przez dwóch doświadczonych flisaków. Spływ Dunajcem to niezapomniane przeżycie, podczas którego możemy podziwiać piękne krajobrazy i historię tego miejsca. Legendy mówią o rycerzu Ferkowiczu, który miał tutaj gonić króla węży lub o tym, że Przełom Dunajca został wyrąbany przez króla Bolesława Chrobrego.

Pieniński Park Narodowy — wąwóz Homole

Wąwóz Homole to jedno z najbardziej znanych i urokliwych miejsc w Pieninach. Jest to ciasny korytarz skalny o długości około 800 metrów, który powstał w wyniku erozji wodnej rzeki Dunajec. Wąwóz jest bardzo wąski i wysoki, a ściany skalne sięgają nawet do 120 metrów.

Szlak turystyczny, którym można przejść przez Wąwóz Homole, jest oznaczony zielonymi znakami i jest stosunkowo łatwy do pokonania. Na trasie znajdują się schody, mostki i poręcze, które ułatwiają poruszanie się i zapewniają bezpieczeństwo.

Wąwóz Homole jest popularnym miejscem wycieczek, a jego urokliwe krajobrazy i imponujące ściany skalne przyciągają turystów z całego świata. W sezonie letnim jest tam bardzo tłoczno, dlatego warto wybrać się tam wcześniej rano lub później wieczorem, by mieć więcej czasu i mniej tłoku.

Popularne szczyty Pienińskiego Parku Narodowego:

  •  Wysoka 1050 m.n.p.m.
  • Trzy Korony 982 m n.p.m.
  • Wierchliczka 966 m n.p.m.
  • Watrisko 960 m n.p.m.
  • Durbaszka 942 m n.p.m.
  • Sokolica 747 m n.p.m.

Wycieczka na Trzy Korony

Jeśli szukasz propozycji wycieczki na Trzy Korony w Pieninach, to poniżej kilka pomysłów dla Ciebie:

  1. Trasa ze Szczawnicy: To najdłuższy szlak na Trzy Korony, ale również najbardziej urozmaicony. Możesz połączyć wyprawę na szczyt ze zwiedzaniem ruin Zamku Pienińskiego, odpoczynkiem w Sromowcach Niżnych, zwiedzaniem urokliwego centrum Krościenka nad Dunajcem.
  2. Trasa z Krościenka nad Dunajcem: Ta trasa jest krótsza i bardziej stroma niż trasa ze Szczawnicy, ale również oferuje piękne widoki na okolicę. Warto zaczynać wędrówkę wcześnie rano, aby uniknąć tłumów i cieszyć się spokojem na szlaku.
  3. Trasa ze Sromowców Niżnych: To kolejna opcja dla tych, którzy chcą pokonać krótszy dystans. Szlak prowadzi przez Wąwóz Homole, co jest dodatkowym atutem tej trasy.

Niezależnie od wybranej trasy, warto pamiętać o odpowiednim wyposażeniu, w tym w wygodne buty, wodę i coś do jedzenia. Pamiętaj również o zachowaniu czystości na szlaku i szacunku dla środowiska naturalnego.

Sokolica – słynna sosna na szczycie i piękny widok na Przełom Dunajca

Szlak na Sokolicę jest jednym z najbardziej popularnych szlaków w Pieninach i jest często wybierany przez turystów, którzy chcą podziwiać piękne widoki na okoliczne góry i doliny. Sam szczyt Sokolicy jest bardzo dobrym punktem widokowym, z którego można podziwiać panoramę Pienińskiego Przełomu Dunajca, Pienin Środkowych, Małych Pienin, Magury Spiskiej, Tatr Bielskich i Tatr Wysokich.

Aby wejść na sam szczyt Sokolicy, trzeba zakupić bilet, który upoważnia również do wejścia na Trzy Korony (w tym samym dniu). Wejście na szczyt odbywa się po bocznej, odbiegającej od głównego szlaku ścieżce, która jest ubezpieczona metalowymi poręczami. Podejście na sam szczyt zajmuje około 7 minut i wiąże się z pokonaniem około 40 metrów różnicy poziomów.

Warto pamiętać, że szlak na Sokolicę jest często uczęszczany i może być zatłoczony, dlatego warto wcześniej zaplanować swoją wędrówkę i wybrać się na nią w odpowiedniej porze dnia.

Na szczycie Sokolicy spotkamy charakterystyczną sosnę, obiekt wielu pięknych fotografii. Niestety obecnie pozostał jej już tylko fragment, jedna z gałęzi została uszkodzona w 2018 roku przez pęd powietrza wytworzony przez wirnik śmigłowca w czasie akcji ratowniczej prowadzonej na szczycie góry. Na szczęście akcja ratunkowa zakończyła się pomyślnie dla osoby poszkodowanej. Poniżej zdjęcie całej sosny, sprzed wspomnianych wydarzeń.

sokolica sosna pieniny
Sosna na Sokolicy 2017 rok.

Pieniński Park Narodowy rośliny i zwierzęta

W Pieninach można spotkać szeroką gamę gatunków roślin i zwierząt. Zróżnicowana szata roślinna jest wynikiem wielu czynników, takich jak podłoże wapienne, zróżnicowana morfologia, specyficzny klimat, a także bliskość Tatr. W Pieninach występuje ponad 1100 gatunków roślin naczyniowych, w tym wiele gatunków i odmian endemicznych oraz roślin wysokogórskich i kserotermicznych.

Las stanowi 68,5% powierzchni Pienin i jest domem dla jodeł (58%), buków (20%) oraz rzadszych świerków (18%). Na stromych skałach można zobaczyć sosny reliktowe, a na urwiskach pienińskiego przełomu Dunajca przetrwały cisy. W Pieninach można też spotkać lipę szerokolistną, modrzew polski i powstałe w wyniku działalności ludzi polany.

Bogata fauna jest związana z różnorodnością siedlisk w Pieninach. Uważa się, że występuje tam połowa znanych w Polsce gatunków zwierząt, w tym gatunki chronione, takie jak jelenie i rysie a sporadycznie można spotkać nawet ślady niedźwiedzia. W Pieninach żyje wiele gatunków ptaków, w tym rzadkie gatunki ptaków drapieżnych, wodnych, sów itd. Spacerując, natrafimy na płazy takie jak traszki, żaby, ropuchy, kumaki, salamandra plamista oraz gady: jaszczurki i węże: żmija zygzakowata, gniewosz plamisty, czy zaskroniec zwyczajny.

Czy ten post choć trochę Ci pomógł? Będzie mi miło jeśli ocenisz
autor travel dreams blog

Tomasz – włóczykij, miłośnik podróży, twórca. Dzieli się tutaj ciekawymi historiami inspirującymi do podróży, pięknymi miejscami z całego świata. Pasjonat górskich wypraw, fotografii i filmowania. Piękno i różnorodność naszej planety jest czymś, czego warto doświadczyć własnymi zmysłami. Podróżuj i odkrywaj z nami. Misją jest inspirowanie innych do poznawania miejsc i odmiennych kultur z całego świata.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top