Trudne warunki w Tatrach stanowią aktualne wyzwanie dla turystów planujących wędrówki górskie. Według komunikatu Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN), wyższe partie Tatr znajdują się pod dużą warstwą śniegu, miejscami zmrożonego i śliskiego. Świeże opady powyżej granicy lasu sprzyjają tworzeniu się nieprzetartych obszarów, a wiatr wytworzył głębokie zaspy. Gałęzie kosodrzewiny obciążone śniegiem miejscami uniemożliwiają swobodne przemieszczanie się, co wymaga doświadczenia, umiejętności oceny zagrożenia lawinowego i dopasowania trasy do warunków oraz posiadania odpowiedniego sprzętu zimowego (raki, czekan, kask, ABC lawinowego) i umiejętności jego używania.
Od stycznia ruszy Otwarte Centrum Lawinowe na Kalatówkach, gdzie będzie można bezpłatnie nabyć wiedzę i potrenować pod okiem TOPRowców. Więcej informacji: https://lawinoweabc.pl/pl/31-otwarte-centrum-lawinowe-na-kalatowkach-przyjdz-i-trenuj-pod-oki.html#!prettyPhoto
Jakie zagrożenie lawinowe w Tatrach?
Panuje obecnie drugi stopień lawinowy. To właśnie przy tzw. ,,dwójce lawinowej” zdarza się najwięcej wypadków. 1 stopień może być jeszcze realnie bezpiecznym czasem na wędrówki, 3 stopień to już poważne zagrożenie, które powoduje, że podczas gdy ogłaszana jest ,,trójka” niewiele osób wybiera się w góry. ,,Dwójka” to już realne zagrożenie i wiele osób na szlakach co zwiększa realne zagrożenie niebezpiecznymi wypadkami w górach.
Pamiętajmy, że dzień jest krótki. Trzeba rozważnie planować powroty i czas działalności górskiej. W plecaku powinna znaleźć się czołówka i folia NRC. TPN ostrzega również przed bardzo cienkim lodem na tatrzańskich stawach, który łatwo się załamuje.
Niższe partie szlaków pokryte są śniegiem, a miejscami występują oblodzenia, co wymaga szczególnej ostrożności podczas wędrówek. Dodatkowo, na niektórych odcinkach szlaków, takich jak pomiędzy Halą Ornak a Przełęczą Iwaniacką oraz na odcinku Psia Trawka – Rówień Waksmundzka, występują uszkodzone mostki, co wymaga dodatkowej uwagi.
TPN ostrzega również przed zagrożeniami związanymi z warunkami pogodowymi, jakie mogą spowodować załamywanie się gałęzi, spadanie kamieni czy osuwanie się skał w okolicach stromych zboczy. W takich miejscach zaleca się noszenie kasku dla dodatkowej ochrony.
Warto podkreślić, że okres krótkich dni wymaga odpowiedniego planowania wycieczek górskich, uwzględniając wcześniejszy powrót ze szlaku przed zmrokiem. Jednocześnie TPN przypomina o zamkniętych odcinkach szlaków, wskazując na konieczność śledzenia aktualnych komunikatów dotyczących bezpieczeństwa na stronie internetowej oraz sprawdzania prognozy pogody przed wyruszeniem w góry.
Trudne warunki również na drogach Podhala
Przemieszczając się po drogach Podhala, również natrafimy momentami na trudne warunki. O ile ,,Zakopianka” jest zazwyczaj odśnieżana i służby reagują tam szybko, o tyle np. druga w stronę Czarnego Dunajca (często mapa Google kieruje właśnie tamtędy jako objazd zakorkowanej ,,Zakopianki”) może nas zaskoczyć ciężkimi warunkami gdy opad będzie długotrwały.
Tomasz – włóczykij, miłośnik podróży, twórca. Dzieli się tutaj ciekawymi historiami inspirującymi do podróży, pięknymi miejscami z całego świata. Pasjonat górskich wypraw, fotografii i filmowania. Piękno i różnorodność naszej planety jest czymś, czego warto doświadczyć własnymi zmysłami. Podróżuj i odkrywaj z nami. Misją jest inspirowanie innych do poznawania miejsc i odmiennych kultur z całego świata.